The Junk Seller – Class 4/MCQ

CBSE CLASS 4 MATHEMATICS
The Junk Seller – Chapter 6 / MCQ.
Choose the correct answers from the options given below:

  1. If 23 x 3 = 69, then 23 x 30 is ————–
    A. 69
    B. 690
    C. 6900
  2. Arun has three 10 rupee coins, five 5 rupee coins and six 2 rupee coins. Find the total amount?
    A. 63
    B. 65
    C. 67
  3. Manu drinks 8 glasses of water every day. How much he will drink in one week?
    A. 15 glasses
    B. 32 glasses
    C. 56 glasses
  4. If the cost of I kg apple is 85 rupees. Find the cost of 5 kg of apples?
    A. 425 rupees
    B. 325 rupees
    C. 525 rupees
  5. For 6 pens Raju paid 54 rupees. Find the cost of one pen?
    A. 7 rupees
    B. 8 rupees
    C. 9 rupees
  6. If 1kg of rice cost is 34 rupees. How much will Anu pay for 10 kg rice?
    A. 340
    B. 350
    C. 360
  7. Hari bought 1 kg Orange for Rs 57, but he sold 1 kg Orange for Rs 60. How much money does he earn on selling 1 kg Orange?
    A. 1 rupees
    B. 2 rupees
    C. 3 rupees
  8. The total amount of five 2 rupee coins and two 5 rupee coins is ———
    A. 10
    B. 20
    C. 30
  9. 2 rupees has ——— 50 paise coins.
    A. 2
    B.4
    C. 6
  10. The price of one packet of biscuit is 33 rupees. Sanu gave 50 rupees to the shopkeeper. How much money he will get back?
    A. 15
    B. 17
    C. 19

ANSWERS:

  1. 690
  2. 67
  3. 56 glasses
  4. 425 rupees
  5. 9 rupees
  6. 340
  7. 3 rupees
  8. 20
  9. 4
  10. 17

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *