Class 6 Maths Ratio And Proportion Important Questions

IMPORTANT QUESTIONS FOR CBSE EXAMINATION | CLASS 6 MATHEMATICS
RATIO AND PROPORTION – Chapter 12

Answer the following (2 marks):

1. Check whether the following ratios are in proportion or not:

a) 3:4, 9:12

b) 2:5, 5:10

2. Write the ratio of

a) 500m to 1 km
b) 50 paise to 2 rupees

3. Sanu shared 500 rupees among his two daughters in the ratio 2:3. Find the share of each.

4. Cost of a dozen pens is 108 rupees and cost of 7 ball pens is 49 rupees. Find the ratio of the cost of a pen to the cost of a ball pen.

5. The number of boys and girls in a class are 16 and 14 respectively. Express the ratio of the number of boys to the number of girls in the simplest form.

6. The weight of 63 books is 9 kg. What is the weight of 70 such books?

7. Anu had 350 rupees with her. She shared it in the ratio 3:4. Find the share of each person.

8. Present age of father is 40 years and that of his son is 8 years. Find the ratio of

a) Present age of father to present age of son.
b) Age of father after 10 years to the age of son after 10 years.

9. If it has rained 265 mm in the last 5 days, how many mm of rain will fall in one full week in the same weather condition?

10. Cost of 5 kg rice is 160 rupees.

a) What will be the cost of 8 kg of rice?
b) What quantity of rice can be purchased with 320 rupees?

ANSWERS:

1. a) 3:4, 9:12

9:12 = 3:4 (3 is a common factor)
So these are in proportion.
b) 5:10 = 1:2 (5 is a common factor)
So these are not in proportion.

2. 500m: 1km
1 km = 1000 meters
a) 500 : 1000 = 1:2 (500 is a common factor)
b) 50 paise: 2 rupees
1 rupees = 100 paise
50: 200 = 1:4 (50 is a common factor)

3. Sum of the parts = 2 +3 = 5
Share of each person = 500 x 2/5 = 1000/5 = 200 rupees
500 x 3/5 = 1500/5 = 300 rupees

4. Cost of 12 pens = 108
Cost of 1 pen = 108/12 = 9 rupees
Cost of 7 ball pens = 49 rupees
Cost of 1 ball pen = 49/7 = 7 rupees.
Ratio = 9:7

5. Ratio = 16: 14 = 8:7

6. Weight of 63 books = 9 kg
Weight of 1 book = 9/63 = 1/7 kg
Weight of 70 books = 70 x 1/7 = 10 kg

7. Sum of the parts = 3 + 4 = 7

Share of each person = 350 x 3/7 = 150 rupees
350 x 4/7 = 200 rupees

8. Present age of father = 40 years

Present age of son = 8
a) Ratio = 40: 8 = 5:1(8 is a common factor)
b) After 10 years, father’s age is 50 years and son’s age is 18 years
Ratio = 50:18 = 25:9 (2 is a common factor)

9. Rainfall in 5 days = 265 mm

Rainfall in 1 day = 265 /5 = 53 mm
Rainfall in 1 week = 53 x 7 = 371 mm

10. Cost of 5 kg of rice = 160 rupees

Cost of 1 kg of rice = 160/5 = 32 rupees
a) Cost of 8 kg of rice = 32 x 8 = 256 rupees.
b) 10 kg of rice can be purchased with 320 rupees.

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *