# CBSE Class 5 Mathematics Sample Paper/Term 1

CBSE Class 5 Mathematics Sample Paper is about the Model questions that you can expect for Half Yearly Examination. Here you can find out the practice problems for Class 5 Mathematics.

CBSE Class 5 Mathematics Sample Paper/Term 1
Extra Questions for Practice/Worksheet/Model Questions

1. Write the numeral of: Thirty lakh nine thousand fifty three.
2. A log boat travels 6 km in one hour. How long will it take to travel 42km?
3. A table fan costs 1025 rupees. Niya has 3000 rupees. Will she able to buy 3 table fans?
4. The cost of 1 kg sardines is 70 rupees. How many kg sardines can you buy if you have 300 rupees? How much money will remain with her?
5. If the cost of 1 kg of onion is 75 rupees. Find the cost of 3 kg 500g onion?
6. The cost of 1kg fresh fish is 100 rupees and 1kg dry fish is 150 rupees. Manu buys 500g fresh fish and 2 kg dry fish. How much amount he has to pay?
7. Find the perimeter of a square whose one side is 6 cm long.
8. Find the perimeter of a rectangle whose sides are 10cm and 7cm.
9. Find the perimeter of an equilateral triangle of side 3.5cm long.
10. A room is of length 9m and breadth 4m.Find the cost of cementing the room at the rate of 50 rupees per square metre?
11. Complete the series:
a) 225, 220, 215, —-, —–, —–, ——
b) 3, 13, 23, —–, —–, —–, ———
c) 0.25, 0.5, 0.75, ——, —–, —–,—–
12. Arjun ate 2/8 of a cake in the morning and 3/8 in the evening. How much cake did he eat altogether?
13. Round off to nearest 10, 100 and 1000
a) 7357
b) 3892
14. How much is 1000 more than 7800?
15. Find the LCM of 6 and 9
16. Find the HCF of 24 and 36?
17. Fill in the blanks:
a) 382 + —– = 650
b) —– + 75 = 200
c) 1, 6, 11, 16, —, —
18. Find the missing number?
2535 + —– = 4326 + 1254
19. A boat travel 105 km in 3 hours. How much distance will it travel in 1 hour?
20. A fish tank costs 2825 rupees. Anu has 6000 rupees. Will she able to buy 2 fish tanks?

1. 30, 09,053
2. Time taken to travel 6 km = 1 hour
Time taken to travel 42km = 42/6 = 7 hours
3. Cost of 1 table fan = 1025 rupees
Cost of 3 table fan = 1025 x 3 = 3075 rupees
Amount Niya had = 3000 rupees
She can’t buy 3 table fans for Rs 3000.
4. The cost of 1 kg sardines = 70 rupees
Cost of 4 kg sardines = 70 x 4 = 280 rupees
She can buy 4 kg sardines with 300 rupees.
Money remain with her = 300 – 280 = 20 rupees
5. Cost of 1kg onion = 75 rupees
Cost of 3 kg onion = 75 x 3 = 225 rupees
Cost of 500g onion = 75/2 = 37.5 rupees
Total cost = 225 + 37.5 = 262.5 rupees
6. Cost of 1 kg fresh fish = 100 rupees
Cost of 1 kg dry fish = 150 rupees
Cost of 500g fresh fish = 50 rupees
Cost of 2 kg dry fish = 150 x 2 = 300 rupees
Total amount = 50 + 300 = 350 rupees
7. Perimeter of a square = 4 x side = 4 x 6 = 24 rupees
8. Given l = 10cm and b= 7cm
Perimeter = 2 x (l +b) = 2 x (10 + 7) = 2 x 17 = 34 cm
9. Perimeter = 3 x side = 3 x 3.5 = 10.5 cm
10. Given l = 9m and b = 4m
Area = l x b = 9 x 4 = 36 sq.metre
Cost of cementing = 36 x 50 = 1800 rupees
11. a) 210, 205, 200, 195
b) 33, 43, 53, 63
c) 1, 1.25, 1.5, 1.75
12. Part of cake ate in the morning = 2/8
Part of cake ate in the evening = 3/8
Total = 2/8 + 3/8 = 5/8
13. a) Nearest tens = 7360
Nearest hundreds = 7400
Nearest thousands = 7000
b) Nearest tens = 3890
Nearest hundreds = 3900
Nearest thousands = 4000
14. 1000 + 7800 = 8800
15. Multiples of 6 are 6, 12, 18, 24, 30, 36, 42, 48, 54, 60, 66, 72…..
Multiples of 9 are 9, 18, 27, 36, 45, 54, 63, 72, 81, 90…………….
Common Multiples are 18, 36, 54, 72……….
LCM = 18
16. Factors of 24 are 1, 24, 2, 12, 3, 8, 4, 6
Factors of 36 are 1, 36, 2, 18, 3, 12, 4, 9, 6
Common factors are 1, 2, 3, 4, 6, 12
HCF = 12
17. a) 650 – 382 = 268
b) 200 – 75 = 125
c) 21, 26
18. 4326 + 1254 = 5580
5580 – 2535 = 3045
19. Distance travelled in 3 hours = 105 km
Distance travelled in 1 hour = 105/3 = 35 km
20. Cost of one fish tank = 2825 rupees
Cost of 2 fish tanks = 2825 x 2 = 5650 rupees
So Anu can buy 2 fish tanks.
Money remaining with her = 6000 – 5650 = 350 rupees