Ways to Multiply and Divide/ Class 5 Maths/ MCQ

Chapter 13 of CBSE/NCERT Class 5 Maths is about Ways to multiply and divide. Here in this lesson you can find out practice multiple choice questions for this chapter.

CBSE CLASS 5 MATHEMATICS
Ways to Multiply and Divide – Chapter 13 / MCQ
Choose the correct answer from the options given below:

  1. The cost of a table fan is Rs 3250. Find the cost of 5 table fans?
    A. 16250
    B. 650
    C. 13250
  2. Manu saves Rs 1250 every month. How much amount he can save in one year?
    A. 7500
    B. 15000
    C. 12500
  3. There are 15 students in each row of an assembly line. How many students will be there in such 25 rows?
    A. 325
    B. 350
    C. 375
  4. Sanu works on a farm. He is paid Rs 325 for one day. If he works for 32 days, how much will he earn?
    A. 10200
    B. 10400
    C. 10600
  5. 480 books are to be packed in boxes. If one box has 24 books, how many boxes are needed?
    A. 20
    B. 40
    C. 60
  6. Hari has 4800 rupees in his hand. He wanted to divide this amount amongst his 4 sons. How much money each one will get?
    A. 1000
    B. 1200
    C. 2400
  7. The cost of one book is Rs 124. Manu buys 21 such books. How much money does he pay for the books?
    A. 2604
    B. 145
    C. 2430
  8. A gardener bought 525 pine trees. He wants to plant 15 trees in each row. How many rows can he plant?
    A. 30
    B. 35
    C. 40
  9. A tray can hold 12 eggs. How many trays are needed to pack 144 eggs?
    A. 10
    B. 11
    C. 12
  10. One litre of petrol costs Rs 82. How many litres can buy for 500 rupees?
    A. 6
    B. 7
    C. 8

ANSWERS:

  1. 16250
  2. 15000
  3. 375
  4. 10400
  5. 40
  6. 1200
  7. 2604
  8. 35
  9. 12
  10. 6

You may also like...

1 Response

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *