CBSE Class 4 Mathematics/The Junk Seller/Worksheets

CBSE Class 4 Mathematics/The Junk Seller/Worksheet is about the extra questions that you can expect for Yearly Examination. Here you can find out practice problems for Class 4 Mathematics. This worksheet is designed for CBSE Class 4 Students.

CBSE Class 4 Mathematics/The Junk Seller – Chapter 6/Worksheet
Extra Questions for Practice/Model Questions
Choose the correct answer from the options given below:

  1. If 9 times 2 is 18, 9 times 20 is ———–
    A. 18
    B. 180
    C. 1800
  2. 20 x 300 = ———-
    A. 60
    B. 600
    C. 6000
  3. 4 x 81 is ——- more than 4 x 80.
    A. 2
    B. 4
    C. 8
  4. If 1 kg newspaper costs Rs 5, find the cost of 30 kg newspaper?
    A. 15
    B. 150
    C. 35
  5. If a person who runs a tea stall earns Rs 30 in a day, how much will he earn in 10 days?
    A. 40
    B. 300
    C. 3000
    Answer the following:
  6. Hariya took a loan of Rs 300 from a bank for six months. He has to pay Rs 51 every month to the bank. Babu took a loan of Rs 300.After six months; he has to pay Rs 360. Who has to pay back more?
  7. If the cost of 1 kg Newspaper is Rs 5 and 1 kg Waste paper is Rs 4, find the cost of 42 kg newspaper and 23 kg of waste paper.
  8. I bought 1 kg newspaper for Rs 5, but sold it for Rs 6. How much money did I earn by selling 152 kg of newspaper?
  9. Kiran buys 1 kg iron for Rs 12, but sells it for Rs 14. How much does she earn when she sells 32 kg iron?
  10. The rate of 1 kg plastic is Rs 12. Find the cost of 63 kg plastic?
  11. If the cost of 10 kg Brass is Rs 1800, find the cost of 7 kg Brass?
  12. Anu took a loan of Rs 24000 from a bank to buy a laptop. She has to pay Rs 2250 for every month for 1 year. How much amount he will pay after 1 year?
  13. Niya deposits Rs 325 every day in a savings account. How much amount he will get back after 30 days?
  14. If Rahul drinks 8 glasses of water in a day, how much water he will drink in one week?
  15. The cost of 10 pens is Rs 55. Find the cost of 1 pen?

ANSWERS:

  1. 180
  2. 6000
  3. 4
  4. 150
  5. 300
  6. Amount paid back by Hariya for six months = 6 x 51 = Rs 306
    Amount paid back by Babu after six months = Rs 360
    Since 360 is greater than 306, Babu has to pay back more.
  7. Cost of 1 kg Newspaper = Rs 5
    Cost of 42 kg Newspaper = 42 x 5 = Rs 210
    Cost of 1 kg waste paper = Rs 4
    Cost of 23 kg waste paper = 23 x 4 = Rs 92
  8. Buying price of 1 kg Newspaper = Rs 5
    Buying price of 152 kg Newspaper = 152 x 5 = Rs 760
    Selling price of 1 kg Newspaper = Rs 6
    Selling price of 152 kg Newspaper = 152 x 6 = Rs 912
    Earnings = 912 – 760 = 152
  9. Buying price of 1 kg Iron = Rs 12
    Buying price of 32 kg Iron = 32 x 12 = Rs 384
    Selling price of 1 kg Iron = Rs 14
    Selling price of 32 kg Iron = 32 x 14 = Rs 448
    Earnings = 448 – 384 = Rs 64
  10. Rate of 1 kg plastic = Rs 12
    Cost of 63 kg plastic = 63 x 12 = Rs 756
  11. Cost of 10 kg Brass = Rs 1800
    Cost of 1 kg Brass = 1800/10 = Rs 180
    Cost of 7 kg of Brass = 180 x 7 = 1260
  12. Amount paid back in one month = Rs 2250
    Amount paid back after 1 year = 2250 x 12 = Rs 27000
  13. Amount deposited every day = Rs 325
    Amount he will get back after 30 days = 325 x 30 = Rs 9750
  14. Amount of water that Rahul drinks everyday = 8 glasses
    Amount of water he will drink in one week = 8 x 7 = 56 glasses
  15. Cost of 10 pens = Rs 55
    Cost of 1 pen = 55 /10 = 5.5 = 5rupees 50 paise

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *